MĚSÍČNÍK KRUŠNÉ HORY – ZÁPAD

Jarní firn / Jiří Kupilík

8.3.2013 | Autor: admin | kategorie: 10 Tip na výlet,2013/03

Polovina března – a zima zvolna ztrácí svoji sílu. Roste intenzita slunečních paprsků a teploty nad bodem mrazu začínají na horách dělat divy. Nadýchaná sněhová peřina pomalu sedá a mění svoji strukturu. Z prašanu se stává firn. Ráno ozáří jinovatkou ozdobené sněhové pláně a tvrdý podklad láká vyrazit na lyžích všude tam, kam až oko dohlédne, bez ohledu na upravené, nebo neupravené stopy. Dnešní tip na výlet budiž takovou nabídkou putování po firnových pláních mezi Horní Blatnou, Perninkem, Abertamy, Hřebečnou a Ryžovnou.

Začínáme na parkovišti pod hotelem Modrá Hvězda v Horní Blatné. Jen pár desítek metrů od auta, u penzionu Florian, nazouváme lyže a vyrážíme směrem k lesu na 1,5 km vzdáleném horizontu.

Pohled od lesa zpět na Horní Blatnou (foto UM)

Přes les projíždíme po udržované lyžařské stopě k silnici Pernink – Horní Blatná. Zutí lyží, přeběhnutí silnice a nazutí je dílem okamžiku a čeká nás sjezd k údolí potoka nad Perninkem, který přejedeme přes dřevěný můstek. Pomalu stoupáme nad „letištěm“ k mezeře mezi lesními komplexy.

Pláně nad Perninkem (foto JK)

Stoupání končí a dlouhá, skoro dvoukilometrová rovina navazuje na severozápadní okraj Abertam. Projíždíme areálem technických služeb s občerstvením „U Lišáka“.

Občerstvení „U Lišáka“ v Abertamech (foto JK)

Po levé straně zůstává zarostlá halda uranové šachty a najednou se nám otevře pohled na Hřebečnou, ukončený horskou hřebenovou partií.

Pozvolna nabíráme nadmořskou výšku a závěrečná část mezi solitéry smrků a pokroucenými jeřáby nám dává najevo, že těch asi 150 metrů převýšení není zadarmo. Bojujeme, bojujeme, až konečně přichází vrchol našeho snažení, krušnohorský hřeben s pozůstatky vojenského objektu „Radar“. Odměnou je nádherný pohled na Krušné hory do všech světových stran, a nejen to, i do českého a saského vnitrozemí, včetně obrysů vrcholků Slavkovského lesa a německých Smrčin na horizontu.

 

Nad Ryžovnou (foto JK)

Pokračujeme dál směrem severovýchodním, překračujeme silnici Abertamy – Ryžovna až k lesnímu komplexu Božídarských rašelinišť. Vychutnáme pohled na Špičák, Klínovec, Fichtelberg, Plešivec a obloukem se vracíme zpátky k přejezdu silnice. Dáváme se doprava, po krátkém prudkém sjezdu kopírujeme terénní vlny podél lesa nad Ryžovnou směrem k Horní Blatné. Požitek z jízdy končí s příjezdem k v zimě neudržované silnici Boží Dar – Horní Blatná. Trochu se potrápíme po trase silnice, asi 500 metrů, les se rozevře a jsme na Bludné.

Bludná (foto JK)

Po levé straně stojí nejvýše položená zemědělská usedlost v Krušných horách, necelých 1 040 metrů nad mořem, a podél silnice sjíždíme do sedla Blatenského vrchu. Následně nás čeká další úsek neudržované silnice až k hornoblatenským pláním. Před závěrečným sjezdem se nám nabízí panorama perninského hřebene, ukončeného Zaječí horou, na německé straně „tisícovka“ Auersberg a dole pod námi, jako vztyčený prst, věž hornoblatenského kostela ukazuje cíl našeho výletu. Probrat zážitky můžeme při dobrém jídle hned v několika restauračních zařízeních v Horní Blatné.

Závěrečný sjezd do Horní Blatné (foto PM)

Na výlet můžete přijet nejen osobním autem, ale i vlakem nebo autobusem. Délka vašeho putování bude záležet pouze na vás, počasí a vnímání nádherné přírody centrálního Krušnohoří.

Komentáře jsou uzavřeny.

Anonymní - Gravatar

Všechny komentáře byly zrušeny.

Zanechte komentář