MĚSÍČNÍK KRUŠNÉ HORY – ZÁPAD

42. ročník Karlova běhu v Abertamech

8.2.2013 | Autor: admin | kategorie: 09 Sport,2013/02

 

Přesun termínu konání na 16. – 17. 3. 2013

K vyjádření Petra Voráčka za Lyžařský klub Slovan Karlovy Vary, které jsme uveřejnili v lednovém vydání Luftu č. 1/2013 na straně 18, jsme obdrželi následující upřesnění:

Velice se omlouváme, ale z důvodu nedostatku sněhu, veliké oblevy a špatné předpovědi, bylo rozhodnuto o přesunutí termínu konání Karlova běhu. Všem předem přihlášeným, kteří již zaplatili startovné, se registrace automaticky převádí na nový termín závodu.

Petr Voráček

Přesun z Božího Daru do Abertam

Zpráva o přesunu startu velkého krušnohorského závodu pro veřejnost z Božího Daru do Abertam nás zaskočila. Vysvětlení k přesunu od Petra Voráčka jsme uvedli v minulém vydání Luftu – se závěrem, že organizátoři i zástupci města Boží Dar se přátelsky „rozešli“ s tím, že se budou snažit, aby se příští ročník Karlova běhu na Boží Dar vrátil. V témže vydání v rozhovoru pro Luft se k tématu vyjádřil také jeden ze zakladatelů závodu Jan Novák: přesun ho mrzí, organizátoři i město pro zachování závodu na Božím Daru mohli udělat více a doufá, že příští ročník se bude opět konat na původním místě. Nyní uvádíme vyjádření dalšího ze zakladatelů závodu – od Ládi Čáslavského – aby se na Karlův běh nezapomnělo i s úvodní omluvou, že v životě do novin nikdy nepsal.

 

Elegie KARLBEH

 

Vyjádření Lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary mně hrozně rozladilo, protože jsem si uvědomil, že Karlův běh v Božím Daru definitivně končí. Nemyslím, že se tento oblíbený závod kdy znovu na Boží Dar vrátí. Je mi to líto o to víc, že jsem tento závod spolu s mým bratrem Jirkou „Čádou” Čáslavským a partou kamarádů lyžařů kolem něj (i Jirkou Kupilíkem) prakticky zakládal. V prvním ročníku, který se jel z Božího Daru na Švýcárnu a zpět v roce 1970, jsem samozřejmě i startoval. Myšlenka na závod vznikla v božídarské pivnici „SPORTKA“ (jedné ze tří tehdejších místních restaurací) jako reakce na podnět duchovního otce závodu a předsedy lyžařského oddílu Slovan Karlovy Vary pana Jana „dědy“ Pravečka. V prvním ročníku startovalo cca 15 mužů a 6 žen. Přesný počet si bohužel již nepamatuji, protože výsledková listina tehdy nebyla vydána. To jsme ještě netušili, že vzniká tradice na mnoho roků, tehdy to byl takový „sranda závod“ na konci sezóny.

 

Karlův běh byl pak pro nás s bráchou a s našimi rodinami na mnoho roků vždy srdeční záležitostí a událostí roku. Bratr pak dělal skoro až do své tragické smrti každý rok ředitele závodu, stavitele tratí spolu s Honzou Novákem a prakticky „holku pro všechno“. S kamarády lyžaři z oddílu jsme zajišťovali vše, co bylo kolem závodu potřeba, od úpravy tratí až po občerstvovací stanice. K přípravě tratí musel vystačit jeden starý skútr „Buran“ v sedle s populárním Frantou Hřídelem, tři lopaty, ruční pila a sekyrka. Manželky zajišťovaly občerstvovačky, várnice s čajem jsme vozili na místo vlastními auty i na saních. Ceny pro vítěze se zajišťovaly, jak se dalo, například bez nároku na odměnu jsem navrhnul logo závodu – sněhuláka na lyžích s korunkou na hlavě, který byl dlouhou dobu symbolem závodu na keramických plaketách i na hrníčcích. Jako honorář jsem pak v tom ročníku závodu nemusel platit startovné. Karlův běh získával stále větší popularitu a startujících každým ročníkem přibývalo. Tak například ve 14. ročníku v roce 1984 startovalo již celkem 1 205 závodníků různých kategorií. Ve 25. ročníku v roce 1996 to bylo již celkem 1 254 závodníků všech kategorií. Trať závodu se postupně měnila tak jak rostly počty závodníků a přibývaly jednotlivé kategorie. V roce 1984 si vedení závodu ve výsledkové listině ocenilo vznik nových tratí pro mládež a pro příchozí, což mělo nečekaný ohlas a počty přihlášených se oproti roku 1983 zvýšily o 30%.

 

Den závodu byl pro obec Boží Dar vždy nevyhlášeným svátkem, který naplnil obec stovkami sportovců a nadšených diváků. Není tak úplně pravdou, že cíl závodu byl vždy na náměstí Božího Daru. Od prvních ročníků až přibližně do roku 2000 byl start a cíl závodu vždy na pláni před Božím Darem. Závod svou existencí život v obci nijak nezatěžoval. Cíl se přesunul na náměstí teprve někdy po roce 2000. Start byl pak několikrát posouván dle sněhových podmínek, například k lesu pod Špičákem. To byly ale vzácné výjimky. Je pravdou, že technické zajištění závodu nebylo na úrovni republikových závodů. Ale to od Karlova běhu nikdo nečekal a ani nežádal. Sportovci jsou společenství skromné – tento závod měl vždy svoji atmosféru a obrovskou přízeň lyžařů běžců. Časem začala přijíždět i zahraniční konkurence, nejprve ze sousední NDR, populární byla zejména lyžařská rodina Am Ende ze sousedního Annabergu.

 

Ale k věci. Proč to vlastně píši. Myslím si, že lyžařský závod s logem „Karlův běh“ s ohledem na jeho bohatou historii není možno jen tak přesunout k celnici nad Božím Darem nebo do Abertam. Pak už asi nemá právo se tak nazývat. Ať se pojmenuje třeba Abertamská rukavička nebo Karlovarská oplatka nebo jinak, to je celkem jedno. Je to stejný princip jako kdyby se Jizerská padesátka přesunula na Šumavu nebo do Jeseníků. Takový přenesený závod ztratí svoji autentičnost a musí si pracně a trpělivě svoji vlastní historii teprve vybudovat. Tohle všechno mi proběhlo hlavou, když jsem stál v nevlídném božídarském mrazivém a větrném počasí v cíli závodu u celnice nad Božím Darem. Spolu se skupinkou božídarských chalupářů a chatařů, bývalých účastníků Karlova běhu. Poslouchali jsme profesionální komentář naprosto neinformovaného komentátora, kterému jsme napovídali jména dojíždějících závodníků a výsledky jejich sportovní kariéry. Jednomyslně jsme se shodli: starej Petrásek nebo Čáda to není a my už sem asi nepatříme. Technické vybavení, zázemí pro závodníky, občerstvení ve stanech atd., to všechno je komfortní, příjemné, nové a závodníci to s povděkem kvitují. Ale toto již není „starý dobrý Karlův běh“, ale něco jiného, nového, co si kráčí svým vlastním životem. Jsem z toho trochu smutný a myslím, že i můj bratr Jirka by nebyl nadšený. Jistě by k tomu měl, jak ostatně bylo vždy jeho zvykem, svůj vlastní nevybíravý komentář. Karlův běh ztratil svého „Genia loci“.

 

S lyžařským pozdravem SKOL zdravím čtenáře a redakci LUFTU

Láďa Čáslavský

Komentáře jsou uzavřeny.

Anonymní - Gravatar

Všechny komentáře byly zrušeny.

Zanechte komentář