MĚSÍČNÍK KRUŠNÉ HORY – ZÁPAD

O svěcení kapličky sv. Anny v Horní Blatné / S přáním všeho dobrého P. Marek Hric, administrátor Římskokatolické farnosti Ostrov a Jáchymov

10.8.2012 | Autor: admin | kategorie: 03 Duchovní sloupek,2012/08

V neděli 15. července to vypadalo na déšť. Nebo přesněji, že bude pršet celý den. Odpoledne v Horní Blatné bylo vše připraveno na benedikci (posvěcení) malé kapličky. Připravoval jsem se tedy, že budu mluvit o tom, že déšť je připomínkou toho, že Bůh dává své dary každému bez rozdílu, přesně tak jako i déšť padá na všechny stejně. Několik minut před svěcením vykouklo sluníčko a vše se najednou změnilo. Mraky se roztrhly a posílené teplem sluneční záře se celé svěcení prozářilo.

Kaple se na návsích, křižovatkách nebo polních cestách (tzv. boží muka) stavěly od nepaměti. Vždy byly znamením života lidí v daných lokalitách. Mnohdy spojovaly příběh jedince s Jeho příběhem, jindy rodiny nebo celá společenství. Jaký příběh má tato kaplička? Možná se podaří někomu odhalit něco blíže z nějakého starého spisu či kroniky. Pamětníci si vzpomněli, že kaplička byla vždy spojována se sv. Annou. Je to světice v našich krajích mocně vzývaná a slavená. Dalo by se říct, že také jedna z nejvíce uctívaných. Vždyť také za svého života nebyla nikým menším než babičkou Ježíše Krista, tedy matkou Panny Marie. Dodnes je často znázorňovaná jako žena, u které stojí její dcera Marie a která v rukách drží svého vnuka Ježíška. Podobným výjevem je i malé sousoší těsně nad dveřmi kapličky.

V krátkém obřadě posvěcení jsem tedy poděkoval Tomíku Dáňovi za kus práce, kterou obětoval pro obnovu kapličky, ale i četnému počtu přítomných za účast na milé slavnosti. Zároveň i popřál, aby milost hojně projevená nádherným počasím stala se živou pro všechny, kteří se aspoň na chvíli zastavili u milého dílka lidského srdce. S díky jsem pak požehnal všem přítomným. Snad i nyní by bylo dobré vyslovit ještě jednou poděkování Bohu za ten krásný okamžik, jako i všem účastníkům s přáním: Ať vždy v sobě najdeme tu zář slunce a teplo Božího požehnání, jako jsme s vděčností cítili v tento nádherný odpolední čas u sv. Anny.

Pátera Marka Hrice, administrátora Římskokatolické farnosti Ostrov, uvítal iniciátor opravy Tomík Dáňa z Horní Blatné. Po obřadu vysvěcení opravené kapličky a nově instalovaných sošek sv. Anny a sv. Marie bylo pro účastníky připraveno občerstvení v útulném penzionu Dobrá duše. Dík patří všem, kteří se na opravě podíleli vlastní prací či finančními dary, iniciátoři si váží také příspěvků od účastníků slavnosti, kteří se dostavili nejen z Horní Blatné, ale dojeli také horalé ze sousedních Nových Hamrů, ze Pstruží, z Božího daru, z Abertam, i přátelé Krušných hor ze vzdálenějších Karlových Varů, z Prahy i ze sousedního Německa. foto Petr Maglia

 

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Anonymní - Gravatar

Všechny komentáře byly zrušeny.

Zanechte komentář