MĚSÍČNÍK KRUŠNÉ HORY – ZÁPAD

TÉMA Pohled zvenčí: Investice do lyžařských areálů v západní části českých Krušných hor / Ulrich Möckel, překlad Lenka Löfflerová

6.7.2012 | Autor: admin | kategorie: 04 TÉMA Luftu,2012/06

V posledních dnech se v českých médiích objevila dvě čísla: 200 a 420 milionů Kč. Jde o ohromující sumy, které mají být proinvestovány ve dvou skiareálech na západě Krušných hor. Po investicích do rozšíření sjezdovek a stavby nové lanovky na východní straně Klínovce se mají možnosti zimního sportovního vyžití v tomto areálu dále vylepšovat. Suma 200 milionů Kč, což odpovídá zhruba 8 milionům eur, zde má být využita v tomto roce.

Dvakrát vyšší částka, tedy okolo 17 milionů eur, má být investována do plánovaného areálu na Plešivci. Přípravné práce začaly již v roce 2011 vykácením lesního porostu v místech zamýšlené nejkratší sjezdovky. Celý areál by měly doplňovat další dvě sjezdovky směrem na Modesgrund a do Pstruží, zasněžovací systémy a nové vleky. Mluví se až o 3 000 návštěvnících denně.

Odkud však budou tito lidé přijíždět? Výstavba dálnice z Prahy do Karlových Varů je kvůli nedostatku peněz hudbou vzdálené budoucnosti. Silnice z Merklína do Perninku je místy svou šíří srovnatelná s jednosměrkou a speciálně v obci Pstruží je kvůli extrémnímu množství mnohdy velmi hlubokých děr na jaře v podstatě nesjízdná. O moc lépe to nevypadá ani na silnici 219 směrem od Abertam na Boží Dar. Pokud je zima bohatá na sníh, jsou průjezdy v horských obcích tak úzké, že se tam sotva vyhnou dvě auta. Vloni v zimě se tvořily dlouhé kolony aut z Božího Daru do Loučné pod Klínovcem, jelikož mnozí řidiči z nížin nezvládli ve vánici a na kluzké cestě dopravní situaci. A to má v této situaci do areálu Plešivec přijet 3 000 lyžařů denně?

Samozřejmě že ne všichni příznivci zimních sportů zde chtějí strávit pouze jeden den, ale rádi by tady strávili víkend či dovolenou. Vedle mnoha penzionů a menších hotelů však chybí v těsné blízkosti Plešivce možnosti ubytování odpovídající dnešním standardům. Jistě se i tady najdou investoři, ale budou se snažit tyto novostavby harmonicky začlenit do krušnohorské krajiny? A co například zásobení těchto staveb pitnou vodou? Jak bude zohledněn význam ochrany přírody a ekologie? Zkrátka je zde mnoho nezodpovězených otázek. Pro obyvatele tohoto regionu je samozřejmě žádoucí, aby takto vznikly nové pracovní příležitosti. Avšak tím největším bohatstvím je zdejší příroda, jejíž drancování by naopak uškodilo pozvolna se rozvíjejícímu turismu.

A jedno je také jisté: díky novým, moderním skiareálům nebude více lyžařů, ale pouze se vyostří konkurenční boj. Takže uvidíme, co ze zamýšlených gigantických záměrů nakonec v příštích měsících vzejde.

Ulrich Möckel

překlad Lenka Löfflerová

S laskavým svolením autora převzato z internetového měsíčníku Der Grenzgänger / Informationen aus dem böhmischen Erzgebirge, Ausgabe 17, Mai 2012, Seite 1, jehož je autor vydavatelem.

Komentáře jsou uzavřeny.

Anonymní - Gravatar

Všechny komentáře byly zrušeny.

Zanechte komentář